Letní poseděníčko v autíčku

11 June 2018/ poznejdušichlupáčů zdraví

Ať už se jedná o chlupáče dospělého, nebo štěňátko, do rozpáleného auta odstaveného na přímém slunci se nastupovat opravdu nechce nikomu. Představte si ale, že v tom autě máte ještě sedět hodinu na parkovišti. A někdy i bez sušenek! :/

Co se vlastně s chlupáči v této situaci děje a jak se s tím poprat, ti poradíme v dnešním letním článku o svižných nákupech.

Věděli jste, že i chlupáč může dostat úpal?

Psí organismus funguje na podobném principu, jako ten lidský. V teplém prostředí se tělo zahřívá. Proti přehřívání mají chlupáči zabudované různé chladící systémy. Chlupáč, ale není klimatizace a takových systémů nemá plný rukáv (nemá vlastně žádný rukáv, kdo by v teplém počasí nosil rukávy?!). Jakmile se ochlazení nepodaří a teplota těla se vyšplhá nad 41 °C po dobu alespoň 15 minut, může se stát cokoliv. Tedy, ne úplně cokoliv, nezačne levitovat, ani mu nevypadají chlupy od stresu, že už 15 minut neměl sušenky. Namísto toho se může dostavit snížení krevního tlaku, zmatenost, svalové křeče a dávení, což jsou první příznaky úpalu.

Takový sled událostí může začít už po 20 minutách strávených v autě, kdy se při venkovní teplotě 24 stupňů teplota vyšplhá na 41! Pokud je venku 29, stejná teplota se dostaví už po 10 minutách.* Svižný a pohodlný nákup se tak pro chlupáče může změnit na pořádné drama.

A aby jsme tomu předcházeli a nemuseli chlupáče neodkladně odnášet do stínu, dávat mu napít a pomalu ho ochlazovat, aby neupadl do šoku, máme tady pro vás pár tipů, jak to děláme my (stále tu jsme a máme i ty sušenky), a jak se to dá zvládnout levou zadní:

  1. parkujte ve stínu
  2. nechejte pootevřené všechny okna (pokud necháte mezeru i jen 1 cm, teplotní rozdíl oproti zavřenému vozidlu může být i 3 stupně**)
  3. před odchodem se snažte auto vyvětrat a vychladit jak se jen dá
  4. nezapomeňte v autě nechat misku s vodou (naše cestovní miska je na to ideální)
  5. používejte na čelní i zadní skla fólii, která odráží sluneční záření (přes čelní a zadní sklo se do auta dostane nejvíc tepla)
  6. existují i síťky na boční okna (určitě s krásným designem, BAF!), případně zvažte výměnu skel za tónované
  7. a případně berte chlupáče raději s sebou :)

Doufáme, že se necháte inspirovat a léto prožijeme společně někde v chládku a při vodě s našimi sušenkami či stejčíky, BAF!

* Department of Earth & Climate Sciences, San Francisco State University
** http://chadorzel.com/principles/2010/07/28/when-should-you-open-your-car/

Máš k tomu co říct? BAF!

bio má smysl

Na surovinách nešetříme. BIO certifikát je pro nás zárukou udržitelnosti výroby, původu a kvality.

Zpět k přírodě

Recyklujeme, eliminujeme plasty a chemii, využíváme ověřené a lokální zdroje.